Zdrowie, diety

Ostatnio ogladąne

search clear


Właściwości kawy zbożowej

Kawa zbożowa przywodzi często wspomnienia z dzieciństwa, kiedy podawano na w przedszkolu popularną „inkę” z mlekiem. Warto jednak przywrócić rytuał picia kawy zbożowej, z uwagi na wiele korzyści jakie ze sobą niesie. Kawa zbożowa to napój o dość długiej tradycji, pojawiła się w Polsce pod koniec XVIII wieku i od tamtej pory gości na wielu stołach.

Kawa zbożowa nie przypomina wogule w smaku tradycyjnej kawy. Ma jednak od niej więcej zalet. Przede wszystkim nie zawiera kofeiny, dzięki czemu nie podnosi ciśnienia krwi, nie zakwasza żołądka, nie pobudza jak klasyczna kawa. Mogą ją pić wszyscy, od małych dzieci, nastolatki, ludzie dorośli, osoby starsze po kobiety w ciąży i matki karmiące. Jedynym przeciwwskazaniem jest nietolerancja glutenu. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią smak kawy i ze względów zdrowotnych nie mogą pić klasycznej kawy. Z powodzeniem mogą ją zastąpić zbożówką.

Kawa zbożowa jest napojem naturalnym, pozbawionym sztucznych dodatków, konserwantów i barwników. Powstaje z prażonych ziaren zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia, cykorii, buraka cukrowego w zależności od gatunku. Czasem wzbogaca się ją prażonym słodem jęczmiennym (Caro) bądź magnezem (Inka z magnezem). Na rynku jest kilka gatunków kawy zbożowej: Inka, Kujawianka, Celinka, Poranna, Anatol, Caro, Kawa Orkiszowa. Różnią się nieco smakiem, wartościami odżywczymi oraz sposobem produkcji (rozpuszczalna, granulowana, ekspresowa w torebkach, sypana). Najwięcej walorów odżywczych posiada Kujawianka – kawa sypana. Jest jednak najbardziej kaloryczna spośród kaw zbożowych (52 kcal/100g). Najmniej kaloryczną jest Anatol (5 kcal/100g). Każdy więc znajdzie swój ulubiony typ kawy zbożowej.

Właściwości kawy zbożowej:


- Bogata jest błonnik i składniki odżywcze (białko, cukry złożone). Nie zawiera tłuszczu lub jego śladowe ilości. Zawiera cenne dla zdrowia minerały (magnez, potas, cynk, fosfor, żelazo) oraz witaminy z grupy B.

- Z uwagi na zawartość błonnika, polecana jest osobom odchudzającym się, znerwicowanym i przemęczonym (z uwagi na magnez),osobom mającym problemy z żołądkiem, nadciśnieniem, sercem, wątrobą, nerkami i przewodem pokarmowym.

- Z dodatkiem mleka zwiększa wchłanianie magnezu i białka.

- Zawiera inulinę, która korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelita grubego.

- Bogata jest w polifenole – naturalne przeciwutleniacze, które chronią organizm przed nowotworami.

- Działa delikatnie ocieplająco na organizm.

- Ogranicza wchłanianie cukrów z pożywienia.

- Ułatwia trawienie i przyspiesza przemianę materii dzięki zawartości błonnika.

- Jest niskokaloryczna, przeciętna filiżanka kawa zbożowej z dwóch łyżeczek bez dodatków to ok. 12 kcal.


Jak podawać kawę zbożową?

Kawę zbożową można przygotowywać zarówno na zimno (z kostkami lodu), jak i na ciepło. Można dodać do niej mleka, miodu lub cukru, a także przypraw np. cynamonu, imbiru, wanilii, kardamonu, anyżu. Może też stanowić dodatek do lodów.

 


Zobacz także :